Kable lighting od Apple – oryginalne czy zamienne? Kilka słów o ich historii

Jeśli masz iPhone’a, to pewnie słyszałeś o kablu lighting. Za tym określeniem kryje się technologiczny klejnot, który stworzyła firma Apple. Ta rewolucja rodzi wiele problemów dla konsumentów, którzy chcą wymienić zepsute kable lighting. Przyjrzyjmy się wszystkiemu, co powinieneś wiedzieć o tej technologii Apple – od korzyści po potencjalne zagrożenia, jakie są związane z oryginalnymi i używanymi kablami. Przybliżymy też ich historię.

Historia, jaką mają kable lighting

Po raz pierwszy usłyszeliśmy o kablu lighting podczas przemówienia inauguracyjnego firmy Apple 12 września 2012 roku, gdy na rynek wprowadzono iPhone’a 5, iPoda nano 7. generacji oraz iPoda touch 5. generacji. Złącze Lightning zastąpiło starsze 30-stykowe złącze 8-stykowym złączem odwracalnym (można je podłączyć na oba sposoby), co stanowiło istotną ewolucję.

W momencie wprowadzenia na rynek kable lighting nie zostały dobrze przyjęte przez użytkowników, ponieważ nie były kompatybilne z wieloma urządzeniami iPhone i iPod z poprzednich modeli. Aby rozwiązać ten problem i zachować zgodność z europejskimi standardami, Apple zaoferowało przejściówkę lighting – micro-USB, która umożliwia tylko ładowanie, ale nie transfer danych (możliwy tylko przy bezpośrednim połączeniu kablem lighting).

Lighting stopniowo się rozwijał, a pierwsza stacja dokująca ze złączem lighting zaprojektowana przez JBL pojawiła się pod koniec 2012 roku. Rok po premierze i wycofaniu z produkcji poprzednich modeli wszystkie urządzenia mobilne sprzedawane przez Apple są obecnie wyposażone w złącze Lightning.

Który kabel Apple Lighting powinienem wybrać – autoryzowany czy certyfikowany?

Od czasu wprowadzenia na rynek iPhone’a 5 w 2012 roku Apple wykorzystuje port Lightning do ładowania i przesyłania danych w większości urządzeń mobilnych. W obliczu polityki cenowej Apple (ponad 100 zł za kabel Lightning o długości 50 cm), wielu konsumentów zdecydowało się wyposażyć w nieoficjalne rozwiązania. Wynika to przede wszystkim z faktu, że rynek jest dosłownie zalany duplikatami kabli Lightning, które są znacznie tańsze. Jednak po wprowadzeniu systemu iOS 7 wiele nieoficjalnych rozwiązań skutkowało wyświetleniem komunikatu o niekompatybilności z urządzeniami Apple, co zakłócało ich działanie.

Nawet jeśli masz ograniczony budżet, najlepszym wyborem są oryginalne kable lighting, ponieważ są niezawodne, a przede wszystkim zdecydowanie kompatybilne z tabletami i smartfonami Apple. Apple oferuje je w trzech rozmiarach: 0,5m, 1m, 2m. Zdecydowanie zaleca się wybór przewodu o długości co najmniej 1 m, a najlepiej 2 m, ponieważ przewód o długości 0,5 m jest bardzo mały i mało praktyczny, gdy podłączasz go do nisko położonego gniazdka.