Jakie są przeciwwskazania do endodoncji mikroskopowej?

Wiele osób boi się uczęszczać na wizyty dentystyczne. Nie wiedzieć czemu, największa obawa dotyczy bólu, jaki może towarzyszyć podczas wizyty. Być może spowodowane jest to z pamięcią o zamierzchłych czasach, kiedy to dentyści usuwali zęby bez żadnego znieczulenia. Obecnie, w każdym dobrym gabinecie stomatologicznym można poprosić o komputerowe znieczulenie do każdego zabiegu.

Czym jest endodoncja mikroskopowa?

Stomatologia przez ostatnią dekadę rozwinęła się niesamowicie. Diametralnie zmieniły się formy leczenia. Przede wszystkim, kiedyś stomatolodzy częściej decydowali się na ekstrakcję zębów, obecnie walczą o nie do końca. Jedną z powszechniej stosowanych metod leczenia bardzo uszkodzonych zębów jest endodoncja mikroskopowa.

Samo sformułowanie endodoncja to po prostu inna nazwa leczenia tzw. kanałowego. Wykonuje się ją w celu naprawienia chorej miazgi zęba oraz schorowanych tkanek okołowierzchołkowych zęba. Endodoncja to tzw. leczenie kanałowe, która polega na leczeniu chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych zęba. Kiedy najczęściej się ją stosuje? Kiedy z zębem jest już naprawdę źle, to znaczy w dużej mierze jest wyżarty przez próchnicę, wykazuje martwicę miazgi. Kiedyś endodoncję stosowano przed założeniem wypełnienia protetycznego, obecnie odchodzi się od tego typu zabiegu jedynie w celu profilaktycznym.

Z kolei endodoncja mikroskopowa to najbardziej precyzyjna forma zabiegu leczenia kanałowego, ponieważ do jej przeprowadzenia używa się mikroskopu. Dzięki temu, lekarz prowadzący zabieg dokładnie widzi, co dzieje się z zębem. W endodoncji kluczowe jest bowiem to, aby całkowicie pozbyć się wszelkich bakterii, stanów zapalnych czy ropnych, będących powodem choroby danego zęba.

Przeciwwskazania i cena endodoncji mikroskopowej

Leczenie kanałowe jest dla wielu pacjentów jedynym ratunkiem dla zęba. Niestety, istnieją przypadki totalnie beznadziejne, którym nawet endodoncja mikroskopowa nie pomoże. W takiej sytuacji zabiegu nie powinno się przeprowadzać, ponieważ może on przynieść pacjentowi więcej bólu i szkody, niż pożytku.

Podczas leczenia kanałowego niekiedy niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG. Dlatego kobiety ciężarne powinny wstrzymać się z endodoncją mikroskopową do momentu rozwiązania. Oczywiście, niekiedy stan zapalny jest tak zaawansowany, że jego niewyleczenie jest znacznie gorsze dla płodu, niż leczenie. Wówczas lekarze sugerują, aby takiemu zabiegowi poddać się w drugim trymestrze i nie wykonują zdjęcia RTG. Zdecydowanie odradza się rozpoczęcia leczenia do 13. tygodnia ciąży.