Jak wybrać dobre wina?

Należy zdawać sobie sprawę, że wybór dobrego wina jest zdecydowanie prostszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie kwestie powinno wziąć się pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Czym dokładnie powinny cechować się dobre wina?

Odmiana winogrona

Osoby które planują spożyć treściwe dania powinny postawić na pełny wino z zawartością tanin. Wspomniany rodzaj wina będzie w stanie wzmocnić smak posiłku. Rekomendowane jest oczywiście zaopatrywanie się w wina znanych producentów. Warto dostosować wino do konkretnego posiłku. Na rynku dostępnych jest mnóstwo wysokiej jakości win. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że klienci Mają ogromny problem z podjęciem właściwej decyzji.

Czas zbioru oraz dojrzewania

Należy mieć świadomość, że dobre wina przeważnie dojrzewają w dębowych beczkach. Warto podkreślić, że czas ich dojrzewania uzależniony jest od przyjętych regulacji, czy decyzji określonego winiarza. Godny uwagi jest fakt, że wysokiej jakości czerwone wina z Bordeaux mogą dojrzewać w beczkach nawet przez półtora roku. Oczywiście cena win dojrzewających jest wyższa w porównaniu do młodych. Nie ma jednak w tej kwestii uniwersalnej zasady. Bardzo dużo zależy od gustów poszczególnych konsumentów i procesu dojrzewania.

Zawartość alkoholu

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że eksperci za lekkie wina uważają takie, w których poziom alkoholu nie będzie wyższy niż 10,5%. Z kolei omawiane produkty o średniej mocy mogą zawierać poziom alkoholu w okolicach 12,5%. Warto również wiedzieć, że wyższy procent alkoholu będzie cechował mocne wina. Godny uwagi jest fakt, że przeważnie wytrawne wina mają mniejszą zawartość alkoholu w porównaniu do słodkich.

Czy zapach ma istotne znaczenie?

Należy mieć świadomość, że zapach jest bardzo istotnym aspektem przy wyborze omawianego produktu. Trzeba zaznaczyć, że jego ocena jest jednak subiektywna. Każda osoba ma bowiem inny gust. Bardzo ważne jest wąchanie zapachów wina, które będą ulatniały się w pewnej odległości od nosa. Oddziaływanie alkoholu na aromaty jest wtedy zdecydowanie mniejszy.

Dlaczego warto uwzględnić smak?

Warto wiedzieć, że bardzo często na etykietach win znajdują się informacje dotyczące smaku wina. Może on być mineralny, korzenny czy owocowy. Rekomendowane jest zatem smakowanie wina w trakcie konsumpcji. Należy mieć świadomość, że dobre wina są zrównoważone. Oznacza to, że najbardziej istotne elementy takie, jak kwasy, cukier czy alkohol, powinny mieć proporcjonalny udział. Godny uwagi jest fakt, że nadmiar tanin może spowodować odczucie suchości w ustach.