Jak działa układ hydrauliczny w koparce?

Układ hydrauliczny jest często stosowany w maszynach budowlanych. Przemieszczanie bardzo dużych mas i obciążeń jest łatwiejsze, jeżeli wykorzystamy energię zgromadzoną w cieczy.

Czym jest olej hydrauliczny?


Specjalny olej jest z reguły czynnikiem hydraulicznym. Dzięki działaniu pompy hydraulicznej jest on przemieszczany w układzie. System zaworów sprawia, że olej jest transportowany do odbiornika. Odbiornikiem jest z reguły silnik hydrauliczny lub siłownik. Żeby układ mógł działać musimy dostarczyć odpowiednie zasilanie do pompy hydraulicznej. Napęd z reguły pochodzi od silnika spalinowego dieslowskiego. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że pompa jest rdzeniem każdego układu hydraulicznego. Należy pamiętać, że jest ona odpowiedzialna za zapewnienie odpowiedniego ciśnienia i właściwego przepływu. Ze stałą wydajnością pracują pompy łopatkowe lub zębate, dlatego stosowane są najczęściej. Prosta konstrukcja i niska awaryjność to jej najważniejsze zalety. Pomp tłokowych używamy, gdy potrzebujemy wydajności o charakterystyce zmiennej. Pompy tłokowe mogą nawet zmieniać swoje parametry pracy, ponieważ mają możliwość pochylenia tarczy zawiadującej położeniem tłoków. Różne typy układów hydraulicznych są wykorzystywane w koparkach. Do obsługi większości zadań służy jednak hydraulika siłowa. Obracanie nadwozia koparki oraz jej przemieszczenia jest możliwe dzięki silnikom hydraulicznym. Systemy pomocnicze, takie jak zawieszenie też są często sterowane przez układy hydrauliczne. Można wyróżnić pompy przekładniowe oraz pompy tłokowe do ładowarek i koparek.

Układ hydrauliczny w koparce


W sprzedaży dostępne są różne oleje hydrauliczne. Warto pamiętać, że przekształcanie energii mechanicznej w energię ciśnieniową to pompa hydrauliczna. Zespół pompy hydraulicznej jest tworzony przez pompę przekładniową oraz pompę tłoka. W układach hydraulicznych małych koparek oraz ładowarek powszechnie stosowana jest zewnętrzna pompa przekładniowa. Warto dodać, że pokrywą pompy uszczelnione są dwa końce przekładni. Przekładnia bez przerwy się obraca, a komora ciśnieniowa oleju precyzyjnie naciska olej. Ruchem tłokowym jest z kolei napędzana pompa tłokowa. Należy mieć na uwadze, że jest ona pompą zmienną. Przeznaczona jest głównie do wysokiego ciśnienia. Pompa tłokowa charakteryzuje się bardzo wysokim ciśnieniem roboczym. Oprócz tego regulacja przepływu jest wygodna, a wydajność bardzo wysoka. Istnieją sposoby, żeby sprawdzić, czy olej hydrauliczny koparki się pogorszył. Wystarczy usunąć trochę oleju ze zbiornika, a następnie przefiltrować go bibułą filtracyjną.